strom

Zajímavosti O JÓZE A ÁJURVÉDĚ.


Jógu nelze chápat jen jako cvičení ásan. Je to spojení, soulad, harmonie těla, ducha a mysli.  Jóga pomáhá objevovat v těle život, zdraví, posiluje životní energii, spokojenost, směřuje člověka, dává mu cíl života. Přivádí člověka do stavu klidu, vede hlubšímu vnímání, soustředění, naslouchání. Poskytuje obrovské poznání a sebepoznání. S poznáním pak přichází klidný, zdravý a naplněný život. Život v harmonii a rovnováze. Není to jen hýbání tělem, ale cílem je zklidnění mysli, prožití okamžiku tady a teď, neřešit minulost ani budoucnost, spojit se se svojí duší a naslouchat jí. Ájurvéda je skvělým pomocníkem jógy, vždyť je to doslova věda o životě.
Ájur znamená žitot, véda je věda. Ájurvéda přistupuje ke každému člověku individuálně. Védy říkají, že vše je stvořeno kombinací z pěti prvků – éter, vzduch, oheň, voda a země. Jsou seřazeny od nejjemnějších po nejhrubší. Toto je skutečnost, na které je založen princip ájurvédy. Cílem je tedy zharmonizovat množství prvků. Každý člověk je jiný, a proto je třeba přistupovat ke každému individuálně. Někdo má v těle více vzduchu, jiný více ohně. Eter je nejjemnější energie, je to informace, spojení, je lehký, jemný, transparentní. Vzduch je pohyb, posun, je suchý, studený. Oheň je přeměna, je horký, ostrý. Voda je propojení informací, je studená, těžká. Zem je pevnost, stálost, je hustá, těžká. Podle množství prvků se určují dóši. Podle ájurvédy rozeznáváme tři dóši.
Dóši jsou základním ukazatelem, podle kterého se určuje konstituce člověka. Vzniká už při narození a během života se stále mění. Pokud je nějaký prvek dominující nebo oslabený ve větší míře, vznikají v našem těle poruchy v podobě různých nemocí. Pak máme zvýšenou nebo sníženou dóšu. Mezi tři dóši patří VÁTA, PITA a KAFA. Váta je spojení éteru a vzduchu, je studená, suchá, drsná, lehká, hrubá, pohyblivá, prchavá, jemná. Váta působí nejvíce na podzim, nebo když je větrné, suché a chladné počasí. Pita je oheň, je ostrá, lehká, kyselá, hladká, mastná, pálivá. Pita nás nejvíce ovlivní v létě, když je horko. Kafa je voda a zem, je těžká, studená, hustá, slizká, pomalá, hladká, mastná. Kafa nejvíce působí v zimě, nebo na jaře, když je vlhko a zima. Je dobré naší přirozené konstituci přizpůsobit náš životní styl. Vybrat správnou stravu, bydlení, denní režim, přátele, partnera, zábavu, nebo i domácího mazlíčka. Cílem ájurvédy je zdravá mysl a zdravé tělo. Ájurvéda sleduje člověka jako celek, nejen nemocný orgán, nebo tkáň, ale i chování člověka, jeho život, práci, vztahy a celou psychiku. V psychice je vždy začátek problému. Pokud začneme řešit příčinu problému, začíná uzdravování na všech úrovních.           

Pranájáma

- věda o dýchání Ráda bych zmínila něco o dýchání. Dech nás provází od narození až do smrti. Je součástí našeho života aniž bychom si to uvědomovali. V dnešní zrychlené době se zrychluje i náš dech. Ve stresových situacích dýcháme mělce a rychle. Naše buňky tak nejsou dostatečně vyživovány a okysličovány. Trvá-li tato situace dlouhodobě, energie - prána v těle se zablokuje a vznikají tak různé potíže. Pomocí jógových praktik můžeme vést vědomé řízené dýchání. Pokud je dýchání správně prováděno, můžeme se zbavit spousty zdravotních problémů, nebo je alespoň zmírnit, získat vitalitu, energii, omladit tělo i ducha. Je to jeden z mnoha způsobů, jak si sám sobě pomoci. Nestojí nás to žádné peníze a nemá to žádné vedlejší účinky. Je třeba jen věnovat pravidelně denně trochu času.    

Ájurvédská

pleťová maska na omlazení a vyživení pleti Drcená lněná semínka, nastrouhaná mrkev najemno, lněný nebo sezamový olej, nebo ghee (indické máslo), dále med, citronová nebo limetková šťáva, Trifala. Všeho přiměřeně. Vše smícháme a nejprve provedeme lehký peeling, potom necháme na obličeji 15 až 20min. Když se k tomu přidá denně pranajáma- zahodíte krémy na vrásky.  

 

Trifala

Podle Ajurvédy porucha nastává, když naše tělo není v harmonii tří dóš - Váta, Pita a Kafa. Triphala (Threepala) je časem prověřená Ajurvédská směs bylin, která pomáhá harmonizovat všechny tři dóši.
    Skládá se ze tří bylin:

Amalaki:

•  Extrakt z ovocného plodu s vynikajícími omlazovacími účinky
• Jeden z nejbohatších zdrojů vitamínu C, 30x více než v pomeranči, zůstává i po převaření
• Dále obsahuje chrom, zinek, měď, aminokyseliny
• Afrodisiakum
• Vhodné při překyselení organismu
• Čistí krev

Haritaky:

•  Omlazuje a posiluje
•  Má projímavý účinek- důkladně čistí střeva
•  Čistí krev, na obtíže se slezinou a játry
•  Vyživuje mozek a nervy

Bibhiataky:

•  Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu
•  Zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání
•  Pomáhá při astma a kašli
•  Afrodiziakální, zlepšuje libido

Pozor- neužívat v těhotenství, trpíte-li dehydratací, vyčerpaností a tělesnou slabostí.

 

Víkendové semináře na Šumavě s ájurvédou a cvičením jógy: